Posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy
W dniu 15 lutego 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy w kadencji 2022-2025. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter wideokonferencji.
Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem on-line członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian kukurydzy, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.
W skład Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy w kadencji 2022-2025 wchodzą:
- dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR-PIB - Kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu,
- dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR-PIB – p.o. Dyrektora Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu,
- dr hab. Kamila Nowosad, prof. UPWr - Pracownik naukowy Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- prof. dr hab. Tadeusz Michalski - Prezes Rady Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu,
- mgr inż. Marek Oblicki - Dyrektor ds. Produkcji Roślinnej Kombinatu Rolnego Kietrz,
- dr hab. Zbigniew Podkówka, prof. PBŚ – Pracownik naukowy Katedry Hodowli i Żywienia Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej,
- prof. dr hab. Piotr Szulc - Pracownik naukowy Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
- mgr inż. Tadeusz Szymańczak - Rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w Radzikowie,
- dr inż. Roman Warzecha - Kierownik Pracowni Kukurydzy i Pszenżyta w Zakładzie Genetyki i Hodowli Roślin Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie,
- dr inż. Piotr Zarzycki - Główny specjalista ds. produkcji roślinnej w Ośrodek Hodowli Zarodowej "Przerzeczyn Zdrój" sp. z o. o.,
Na początku właściwego posiedzenia Komisji uczczono pamięć dr Tadeusza Solarskiego – wybitnego naukowca, dydaktyka, a także rolnika, członka Komisji ds. Rejestracji odmian Kukurydzy poprzednich czterech kadencji.
Następnie członkowie Komisji wybrali dr inż. Romana Warzechę na przewodniczącego Komisji oraz prof. Tadeusza Michalskiego na jego zastępcę.
W trakcie posiedzenia Komisja pod przewodnictwem dr inż. Romana Warzechy (IHAR-PIB w Radzikowie) zaopiniowała zamierzenia rejestrowe przygotowane przez COBORU dotyczące wpisanie i odmowy wpisania do Krajowego rejestru odmian kukurydzy.
Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, Dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru 36 następujących odmian:
- Almondo (d. KXB9316)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Ashley (d. LZM169/01)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce
- Dolmino (d. KXB9142)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- ES Jetway (d. ESZ9209)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- ES Midgard (d. ESZ9111)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- ES Midway (d. ESZ9310)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniopóźna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- ES Skytower (d. ESZ9301)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- Farmalou (d. SM K0197)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 210; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
- Farmarquez (d. SM K0482)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
- Farmbeat (d. SG 132)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
- Fieldplayer (d. ESZ9103)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- Garantio (d. KXC0057)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 210; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Interago (d. KXC0322)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Justy (d. SM J0731)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
- Kristallo (d. SL17131)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- KWS Camillo (d. KXB9324)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Esperanto (d. KXB9033)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 190; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- LG31240 (d. LZM269/52)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce
- LID1015C (d. ESZ20103)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- LID2210C (d. ESZ20211)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- LID3306C (d. ESZ20301)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniopóźna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- MHR Paribus (d. MHR-KK-3219)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.
- Murphey (d. LZM269/55)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniowczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce
- Profito (d. KXC0254)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Qualito (d. KXC0313)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- P8754 (d. X85P703)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P8904 (d. X90N386)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P9610
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniopóźna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P9978 (d. X00M500)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniopóźna, FAO 280; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- RGT Aloexx (d. RH19011)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- Rozeen (d. LZM269/33) )
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniopóźna, FAO 260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce
- Serrano (d. SL26157)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- SM Bard (d. SMH 48319)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniowczesna, FAO 250-260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”
- SM Doktor (d. SMH 46619)
odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”
- SM Giewont (d. SMH 48719)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniopóźna, FAO 260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”
- SM Chopin (d. SMH 48419)
odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średniowczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”